Susam böceğinden kurtulmanın yolları

Susam böceği olarak bilinen bu böceğin latince adı Lasioderma serricorne olup, Ptinidae ailesinden gelen böceklerin kötü niyetli bir temsilcisidir. Kozmopolit bir yapıya sahiptir, dünyanın tüm ülkelerinde bulunur. Büyüklüğü yaklaşık 2-3 mm olup kahverengidir. Tütün böceği, puro böceği ve sigara böceği olarak da bilinmektedir. Bu isimlerine rağmen sadece tütünlere değil diğer bitki türlerine de zarar veriyor. Çiftlikler, depolar, gıda fabrikalarına yerleşir. Ayrıca bu küçük böcek kütüphanelere, entomolojik koleksiyonlara, herbaryumlara sıkça uğrayan bir ziyaretçidir. Asıl zararı veren yetişkin böcekler değil onların larvalarıdır.Susam böceği gelişim aşamaları

Susam böceğinin güneş ışığında hareket ettiğini gözlemlemek nadiren mümkündür. Alaca karanlık ve gece saatini tercih eder. Yetişkinler diğer böcekler gibi uçabilirler.

Akşam saatlerinde gerçekleşen uçuş sırasında dişiler yumurtlar. Yeni böceklerin gelişmesi için en iyi yer tütün demetleridir. Ancak dairede tütün kokusu olmasa bile, böcekler uygun yiyecekler bulacaklardır.

Yumurtadan çıkan larva aktif olarak beslenmeye başlar. Aynı zamanda tütün ürünlerine (özellikle pahalı purolar gibi), tahıllara, kakao çekirdeklerine, kuru meyvelere zarar verirler. Mutfakta bulunduklarında arkalarında hasarlı tahıl ve fasulye bırakırlar.

Larvalar oldukça uzun yaşarlar, bir pupaya dönüşmeden önce iki kez renk değiştirecek zamanları olur. Yetişkin susam böcekleri bir ay kadar yaşayabilir. Bu sırada beslenmezler.

Susam böceğinin zararları nelerdir?


Susam böcekleri mutfaktaki ürünler ve üretimdeki ham maddelere saldırırlar. Garip bir şekilde modern sigaralar onların ilgi alanına pek girmezler. Çünkü böcekleri kaçıran birçok kimyasal bileşen içerirler. Böcekler doğal yiyecekleri tercih ederler.

Kötü niyetli bu böcekle savaşmak oldukça zordur. Küçük boyutlu böcek kapalı kaplara bile girebilir. Poşetler yiyecek içeren kaplara girme konusunda onlara zorluk çıkarmaz. Kalın folyodan, plastik kapaklardan kolayca geçebilirler.

Çıplak gözle bu böceklerin yumurtalarını görmek zordur. Yumurtalar yaklaşık 1 mm boyutundadırlar. Ürün bunlarla enfekte olabilir, ancak görünümü etkilenmez. Yumurtalardan iki hafta içinde böcek larvaları ortaya çıkar.


Susam / tütün böceğinden nasıl kurtuluruz?

Evcil hayvanların mamalarında veya pirinç, baharat veya kuru gıda paketlerinde küçük kahverengi böcekler fark ettiyseniz ve bunlar yazıdaki fotoğrafa çok benziyorsa, dairede bir susam / tütün böceğiniz var demektir. Bu zararlı böceklerden nasıl kurtuluruz?

Evdeki en etkili yöntem düşük sıcaklık kullanmaktır. Larva ve böcek yumurtaları 0 ° C'nin altındaki sıcaklıklara tolerans gösteremezler. Eve böceklerin beslenebilecekleri bir gıda getirdiyseniz ve hemen tüketmeyecekseniz dondurucuda tutabilirsiniz.

Eviniz birçok nedenden dolayı böcekleri çekebilir. Bazı böcekler tahıl ve pirinç gibi yiyecekler ararlar. Diğerleri kuru çiçeklerle bile beslenebilirler. Mobilyaların, halıların, yakılacak odunların ve çeşitli çatlakların içine saklanabilirler.

Böceklerden kurtulmak için yapılması gerekenler

- En sevdikleri yerleri bulun. Yerdeki haşereleri çekmek için elektrik süpürgesi kullanın.
- Her yemekten sonra yiyecekleri kaldırın. Ortalıkta yiyecek bırakmayın.
- Gıdaları kapalı kaplarda muhafaza edin. Baharat kavanozları tamamen kapanan kapaklara sahip olmalıdır.
- Spreyler ve tuzaklar gibi haşere kontrol ürünlerini kullanın. Sirke bazı durumlarda bu böceklerden kurtulmak için etkili çözüm olabilir. Bulundukları yerleri sirkeli su ile temizleyebilir veya sirkeli spreyler hazırlayıp kullanabilirsiniz.
- Gıda dolabını temiz ve nemsiz tutmaya özen gösterin.
- Eski gıda malzemelerinden kurtulun. Eski malzemenin istila edilmesi durumunda, susam böcekleri yenilerini hızla istila eder.
- Asla yırtılmış veya hasar görmüş bir paketi satın almayın. Bunların istila edilme olasılığı vardır.
- Baharatlar, tohumlar, kuru meyveler, kuru gıdalar, evcil hayvan gıdalarını dikkatlice inceleyin ve kuru çiçek aranjmanları gibi eşyaları da unutmayın. Yetişkinlerin, larvaların veya yumurtanın aranmasına zaman ayırın, larvaların çok küçük olduğunu ve bu nedenle büyük dikkat gösterilmesi gerektiğini unutmayın. Bir el feneri ve büyüteç kullanmanızı öneririz.
- Susam böcekleri ne yazık ki kitaplarla da beslenirler. Kitaplarınız varsa hasar belirtileri için kontrol edebilirsiniz.
- Mobilyalarınızı güneşli bir günde dışarıya koyup havalandırmanız iyi fikir olabilir.
- Susam / tütün böcekleri tütünden çok etkilenirler. Bu böcekler tütün depoları ve üretim tesislerine zarar veriyor. Purolar açıkta bırakılmak yerine kapalı bir kapta saklanmalıdır.

Çiftliklerdeki depolarda ve üretim yerlerinde aşağıdaki mücadele yöntemleri kullanılır:

- ilaçlama ve havalandırma (etkili bir ilaç seçiminde zorluk ortaya çıkar);
- kimyasalların kullanımı ile ıslak haşere kontrolü;
- tesislerin aerosolle işlenmesi.

Etkili bir sonuç elde etmek için, genellikle birkaç yöntem kullanılır. Tütün böcekleri her zaman kimyasallara tepki vermezler. İnsektisitin aktif maddesini doğru seçmek önemlidir.

Susam böcekleriyle mücadele için kimyasallar


Soğutma, ısıtma ve temizleme gibi fiziksel ve mekanik kontrol yöntemleri uygun sonuçlar vermezse, kimyasal ilaçlarla işleme tabi tutulur. Bu aşamada iki tür araç kullanılır:

- fosfin bazlı kimyasal preparasyonlar (hidrojen fosfin);
- temas eylemli insektisitler

Bir böcek ilacı kullanmadan önce zararlıları doğru tanımlamak önemlidir. Bu en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur. Aksi takdirde ilaçlama işe yaramayabilir.

Yazıyı Paylaş:

2 yorum :

  1. Geçen sene vardı mutfakta dolapların içinde böcek ilaciyla bitmişti bu sene gene çıkmaya başladılar lanetler

    YanıtlayınSil
  2. İlk defa bu sene karsılastıgım nereden geldiğini bilemedigim mikro bir böcek resmen ömrümü yediler kilerde yoğunlaşmışlar ,ayrıca sanırım ısırıyorlarda ,Bir günde ortalama 50-70 adet öldürüyorumdur ve bu durum 1 aydır devam ediyor .Sirke hiç bir işe yaramıyor chrysamed denilen bir ilac var birçok böcegin kökünü kurutuyor ama bunda hic etkili olmadı

    YanıtlayınSil

 
Copyright © Böcekler. Designed by OddThemes