Halılar nasıl saklanmalıdır?

Halılar depo  ve ev ortamında saklanılır. Halı saklanan depolar temiz, kuru ve doğal veya yapay ışıklı olmalıdır. Bu ortamlarda havadaki nem oranı en fazla %60-65 olmalıdır.

Depoda saklanan halılar tahta üzerinde toplanmalı ve duvardan biraz aralıklı yerleştirilmeli, tozdan, kirden ve direkt gün ışınlarından korunmalıdır. Halı saklandığı sürece güve ve kemirgenlere karşı mücadele konusuna titizlikle dikkat edilmelidir ve ayrıca yangına karşı önlemler alınmalıdır.

Müze gibi yerlerde sergilenen halı ürünlerinin güveden ve diğer zararlılardan korunması için en iyi araç sentetik malzemeden veya normal camdan yapılmış vitrinlerdir. Vitrin kullanımının avantajı sergilenen halıları tozdan, güveden ve diğer zararlılardan korumasıdır ve aynı zamanda çok sayıda örneklerin vitrine konulması ile birlikte poz değiştirilmesi kolaydır.


Ev ortamında halıyı yazın kaldırıp saklamak için rulo halinde sarmak gerekiyor. Hiçbir durumda halıyı dörde katlamayın. Aksi halde halı ezilir. Halıyı uzun süreliğine kaldırırken güvelere karşı malzemeler kullanmak gerekir. Güve ile en yaygın mücadele aracı naftalindır. Fakat kullanımı sağlık kuruluşları tarafından önerilmez. İnsan vücudu için zararlı olan kanserojen özellikleri tespit edildiğinden naftalin istenmeyen malzeme listelerine dahil edilmiştir.

Halk arasında uzun zamandır kullanılan pelin otu bitkisinin kurutulmuş dalları, lavanta, sardunya yaprakları, portakal kabukları veya çilek sabunu en iyi halde kelebeği kaçırabilir. Larvalarla mücadelede ister doğal, gerekse kimyasal malzemeler yeterince etkili değildir.

Karanfil de güvelere karşı kullanılmakta olan doğal malzemelerden biridir. Tomurcukları gazlı bez torbaya toplanarak halıların arasına konulabilir.

Günümüzde evlerde güvelerle mücadele için çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu konu ile ilgili ayrıca Güve hangi kokuyu sevmez isimli konuya göz atabilirsiniz: http://www.bocekler.org/2014/06/guve-hangi-kokuyu-sevmez.html

Yazıyı Paylaş:

Yorum Gönder

 
Copyright © Böcekler. Designed by OddThemes